Czy oczekiwania są złe? To zależy. Jeśli są zgodne z posiadanymi zdolnościami, cechami temperamentu, osobowości mogą być czynnikiem motywującym do rozwoju i wykorzystywania własnego potencjału. Problem pojawi się z pewnością wtedy, gdy oczekiwania będą w sprzeczności z posiadanymi cechami i predyspozycjami. Im bardziej będziemy starali się je spełnić, tym bardziej będziemy oddalali się od siebie i tym większe negatywne konsekwencje możemy zacząć ponosić.
Któż z nas nie doświadczył oczekiwań ze strony innych – oczekiwań, by zachowywać się inaczej, reagować inaczej na trudne sytuacje, mieć większe osiągnięcia, zajmować się czymś innym niż się zajmuje itd.? Od najmłodszych lat spotykamy się z oczekiwaniami ze strony innych. Z czasem możemy zacząć wierzyć, że spełniając je będziemy lepsi, bardziej kochani, akceptowani, będzie nam się lepiej powodzić, będziemy szczęśliwsi w życiu, będziemy w końcu właściwi. Bywa, że oczekiwania innych zaczynamy traktować jak własne i sami od siebie zaczynamy wymagać coraz więcej i więcej.
Na przykład, podejmując aktywności niezgodne z posiadanymi cechami temperamentu, narażamy się na stres, a także spadek efektywności pracy. Nikogo chyba nie zdziwi, że dla osoby o temperamentalnie uwarunkowanej dużej potrzebie ruchu, konieczność ograniczenia ruchu będzie źródłem stresu. Dla osoby o bardzo dużej towarzyskości brak kontaktów interpersonalnych będzie wręcz męczarnią. Dla osoby o małej wytrzymałości wielogodzinna, pozbawiona przerw i monotonna praca, będzie nie tylko niemal wykańczająca, ale będzie także czynnikiem odpowiedzialnym za spadek efektywności i pojawiające się błędy. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, jak często nasza aktywność w pracy lub poza nią pozostaje w sprzeczności z naszymi cechami temperamentu i jak przez to sami narażamy się na stres. Niejednokrotnie wystarczy tylko wprowadzić kilka zmian w podejmowanych aktywnościach, dopasowując je do własnych cech temperamentu, by odczuć znaczący spadek stresu i jednoczesny wzrost satysfakcji w życiu.
Autor: dr Joanna Piekarska