Stres jest nieodłącznym elementem życia i pojawianie się trudnych, stresujących zdarzeń jest jak najbardziej naturalne. Na stres możemy patrzeć różnie. Możemy widzieć go jako naszego wroga, który bezlitośnie burzy nasz spokój i złościć się, że ktoś lub coś znowu wywróciło nasz świat do góry nogami. Możemy także widzieć w nim sprzymierzeńca, który nas uczy i wspiera nasz rozwój pokazując to, czego jeszcze powinniśmy się nauczyć, na co powinniśmy zwrócić uwagę lub co powinniśmy zmienić w swoim życiu. Na tę samą trudną sytuację, która wywołuje stres, możemy patrzeć jak na porażkę lub jak na wyzwanie. Doświadczenie porażki zawsze wiąże się z odczuwaniem negatywnych emocji. Postrzeganie danej sytuacji jako wyzwania budzi pozytywne emocje i motywuje do działania.
Nadanie znaczenia temu, co nas spotyka, wpływa na nasz stan emocjonalny, wzbudza, utrzymuje i nasila określone emocje i uczucia. Negatywne postrzeganie sytuacji trudnej, traktowanie jej jako porażki czy przeszkody w drodze do celu sprawia, że nieprzyjemne emocje nie tylko utrzymują się dłużej, ale także mogą się nasilać. W konsekwencji dane doświadczenie staje się jeszcze trudniejsze, a odczuwany stres jest silniejszy. Spojrzenie na sytuację trudną jak na wyzwanie, dostrzeżenie jej pozytywnych aspektów jest prostym sposobem prowadzącym do redukcji stresu, a także wzbudzającym pozytywne emocje.
Na wiele zdarzeń w naszym życiu nie mamy wpływu lub nasz wpływ jest ograniczony. Wpływ mamy jednak na to, jak będziemy spostrzegać poszczególne zdarzenia z naszego życia i jakie nadamy im znaczenie. Wprawdzie nauczyliśmy się reagować w określony sposób na określonego rodzaju sytuacje i zazwyczaj automatycznie kategoryzujemy zdarzenia jako dobre lub złe, to zawsze mamy możliwość zmiany naszych reakcji i ocen. Jeśli przyłapujesz się na tym, że masz tendencję do załamywania się w trudnej sytuacji, to świadomie zmień znaczenie tej sytuacji i spójrz na nią jak na wyzwanie, a swój negatywny dialog wewnętrzny zastąp myślami pozytywnymi. W ten niezwykle prosty sposób, jakim jest zmiana postrzegania danej sytuacji, możesz z łatwością wpływać na swój stan emocjonalny.
Można powiedzieć, że każda sytuacja ma w sobie coś pozytywnego i negatywnego. Żadne zdarzenie nie jest tylko dobre albo tylko złe. Widząc tylko negatywne aspekty albo tylko pozytywne nie widzimy całości. Warto nauczyć się patrzeć całościowo na to, co nam się przydarza, dostrzegać zarówno to, co jest trudne, jak i to, co pozytywnego przynosi to trudne doświadczenie. Jako przykład weźmy niespodziewaną utratę pracy. Jest ona zazwyczaj źródłem silnego stresu; może pojawić się złość, poczucie niesprawiedliwości, bycia niedocenionym, można czuć lęk. Tak się dzieje, gdy utrata pracy jest postrzegana w kategoriach straty, ale można ją widzieć także jako wyzwanie. Niespodziewana utrata pracy może być przecież wyzwaniem, by znaleźć lepszą pracę – pracę dającą lepsze możliwości rozwoju, większą satysfakcję, w bardziej zgranym zespole, lepiej płatną, a może pracę mniej stresującą, niewymagającą pozostawania po godzinach lub pracę, w której będzie się docenianym.
Gdy w Twoim życiu znów pojawi się trudna sytuacja, spróbuj spojrzeć na nią jak na wyzwanie. Skup się na tym, co dzięki niej możesz zyskać, a nie na tym, co tracisz.
Autor: dr Joanna Piekarska